HAKKIMIZDA

about
MAKAS PAYI

BİZ KİMİZ?

Emin Türk Eliçin Kültür ve Sanat Vakfı’nın (ETEV) Youtube kanalı olan “Makas Payı”, Cumhuriyetin ilk aydın kuşağından eğitimci, yazar ve çevirmen Emin Türk Eliçin ile ETEV kurucusu Asiye Özdemir Eliçin’in hayata karşı edindikleri prensip ve ilkeler etrafında bilim, sanat, kültür, eğitim ve çocuk yayıncılığı merkezli bir programı hayata geçirebilmeyi amaçlamaktadır.

EMİN TÜRK ELİÇİN KÜLTÜR VE SANAT VAKFI
about

NEDEN MAKAS PAYI?

☑ Makas Payı, kumaş biçerken ihtiyat olarak bırakılan paydır. Buradan bir arada olmaya dair adım atılır ve orada hayata dair ayrıntılar çoğalır.

☑ Makas Payı, ölçüden fazla bırakılan veya fazlalığı hoş görülen miktardır, jesttir. Hoşgörüdür, kendinde olanı paylaşmanın ve bunu karşılıksız vermenin erdemidir.

☑ Makas Payı, ofset baskı makinesinin kâğıdı tutma payıdır. Hata yapma payını kendine saklar, kendi payında tuttuklarıyla hatayı en aza indirir.

☑ Salıngaç makasları tabladan gelen kâğıdı baskı silindiri üzerindeki makasa verir. Makas Payı; aktaran, alan ve çoğaltan, kendinde saklayan ve paylaşacaklarına yeten ve aktaran bir kalabalıktır.

☑ Baskı silindiri ile kauçuk silindiri arasından preslenerek geçen kâğıda baskı yapılmış olur. Bırakılan bu paya baskı yapılmaz. Makas Payı; ileten, alıp götüren, çağıran ve aynı sofraya bağdaş kuran bir yarenliğin çocukluğudur.

☑ Makas Payı, baskıda yapılamayan payın değerlendirilen kısmıdır. Artan ve israf edilmeyen bir döngünün yeniden ve ısrarla hayata katılması için gösterilen çabanın çoğalmasıdır.

YOUTUBE KANALINA GÖZ ATIN